EXPERIMENTÁLNÍ VÝZKUM MATERIÁLŮ KOL A KOLEJNIC NA STENDU VDP UNIVERZITY PARDUBICE

Thumbnail Image

Journal Title

Journal ISSN

Volume Title

Publisher

VTS pri Žilinskej univerzite v Žiline

Lang

cz

Abstract

S vývojem nových konstrukcí kolejových vozidel a jejich provozem je spojena i otázka materiálů kol a kolejnic. Neustále se řeší životnosti obou kontaktních ploch ve styku kolo-kolejnice a to jak z pohledu kontaktní únavy, tak i opotřebení. Protože to je oblast, která bezprostředně souvisí z bezpečností provozu, věnuje se ji mimořádná pozornost v teoretické i experimentální rovině. Na Dopravní fakultě Jana Pernera, Univerzity Pardubice bylo ve spolupráci s VÚKV a.s. vyvinuto, postaveno a postupně zdokonalováno laboratorní zařízení na principu Van der Poolova modelu (VDP), na kterém je možné realizovat experimentální výzkum a zkušební činnosti spojené s vývojem a ověřováním materiálů kol a kolejnic. V příspěvku je podána informace o laboratorním zařízení VDP a experimentech, které se na něm realizují.

Citation

Endorsement